| Specification | Prime Power | Standby Power |
|---|---|---|
| Rated Power (kVA) | 150 | 165 |
| Power Rating (kW) | 120 | 132 |
| Frequency (Hz) | 50 | |
| Engine Model | 6BTAA5.9-G12 | |
| Engine Speed (RPM) | 1500 | |
| Phase | 3 | |
| PF | 0.8 | |
| Control System | Digital | |
| Rated Voltage (V) | 400/230 (Customizable) | |
| Fuel Tank Capacity Operating Time | ≥ 8h @ 75% load | |
| Model | BC165 (Open Type) | BC165S (Silent Type) |
|---|---|---|
| Length (mm) | 2500 | 3150 |
| Width (mm) | 900 | 1120 |
| Height (mm) | 1600 | 1530 |
| Tank Capacity (L) | 276 | 276 |
| Engine Model & Manufacturer | 6BTAA5.9-G12 (Cummin S) |
| Number of Cylinders | 6 |
| Cylinder Arrangement | In-line |
| Cycle | Four Stroke |
| Aspiration | Turbocharged Air-to-Air Cooling |
| Bore x Stroke | 102 x 120 mm |
| Displacement | 5.9 L |
| Compression Ratio | 17.3:1 |
| Prime Power/Speed | 140 kW/1500 rpm |
| Standby Power/Speed | 156 kW/1500 rpm |
| Fuel System | Beiyou P7100 Pump / SEGMA Electronic Governor |
| Cooling System | Force Water Cooling Cycle |
| Frequency Droop | ≤ 5% |
| Total Lubrication System Capacity | 16.4 L |
| Coolant Capacity (Engine Only) | 10 L |
| Fuel Consumption @ 100% Load | 203 g/kWh @1500 rpm |
| Starter Motor | DC 24V |
| Charge Alternator | DC 24V |
| Alternator Brand | BOBIG |
| Alternator Manufacturer | FUJIAN BOBIG ELECTRIC MACHINERY CO.,LTD |
| Alternator Model | BW-274E |
| Alternator Rated Power | 120kW/150kVA |
| Rated Voltage | 230V/400V |
| Rated Frequency | 50Hz |
| Connecting Type | 3 Phase and 4 W |
| Number of Bearings | 1 |
| Protection Grade | IP23 |
| Altitude | ≤1000m |
| Exciter Type | Brushless, Self-exciting, AVR automatic voltage regulating, 100% Copper |
| Insulation Class | H class |
| Telephone Influence Factor (TIF) | ≤50 |
| THF | ≤2% |
| Voltage Regulation, Steady State | ≤±1% |
| Transient State Voltage | ≤-15%~+20% |